ترمیم مو بدون جراحی

ترمیم-مو-بدون-جراحی

در این مقاله میخواهیم به ترمیم مو بدون جراحی و یا تکتیک اف آی تی FIT بپردازیم.

تکنیک غیر جراحی FIT  مخفف عبارت Folicular Isolation Transplantation می باشد. این روش برای برداشت مو به صورت تکی استفاده می شود.

از روش های درمان طاسی سر پیوند موی طبیعی است، کاشت مو طبیعی در اطاق عمل و با بی حسی موضعی انجام می گیرد، بیمار در طول عمل بیدار بوده و تنها با بی حسی موضعی این عمل انجام می شود، کاشت موی طبیعی در این مرکز حدود ۲ الی ۳ روز به طول می انجامد و به صورت اف آی تی (FIT) یعنی بدون جراحی و یا ترکیبی یعنی ترکیب دو روش جراحی و غیر جراحی انجام می شود در هر دو روش معمولا” موهای سر کوتاه شده و موها به صورت واحد های کوچک یا گرافت برداشت و کاشت خواهد شد هر گرافت ممکن است حاوی یک تار مو یا دو یا چند تارمو باشد .

نواحی برداشت در روش غیر جراحی از شقیقه ها و پشت سر می باشد، و در روش ترکیبی علاوه بر موارد فوق، نوار باریکی از پشت سر به عرض ۱۵ تا ۲۰ سانتی متر و به  ارتفاع ۱ تا ۲ سانتیمتر (بستگی به اندازه سر دارد) برداشت شده و بر روی ست استریل به واحدهای کوچک تقسیم و کاشت می شود.

در این روش تنها نوع برداشت متفاوت است:
نحوه برداشت مو در این روش به‌صورت «تک-تک» انجام می‌شود. با شناسایی منطقه‌دهنده، واحدهای کوچک مو(Graft) به‌وسیله پانچ برداشته می‌شود. و پس از عملیات برداشت «تک-تک» موها، درست همانند روش FUT  کاشت می‌شود. مراقبت‌ها و اقدامات پس از عمل هم مشابه می‌باشد.
یکی از مزیت‌های این روش این است که از کل گستره منطقه‌دهنده (بانک مو) فرد استفاده می‌شود.

در این روش به کمک ابزاری به نام پانچ که قطری حدود یک میلی متر دارد و با حالت دورانی وارد پوست ناحیه ی برداشت می شود، واحدهای مو یک بعد از دیگری از ناحیه ی پشت سر خارج شده و پس از جمع آوری گرافت ها، کاشت به شیوه ی قبل الذکر انجام می شود. این روش در اکثریت قریب به اتفاق موارد توسط تکنسین های آموزش دیده و به روش دستی و با دقت بالا انجام می شود ولی موتورهای مخصوصی نیز وجود دارند که با دور بالا و سرعت زیاد می توانند گرافت ها را استخراج کنند که به دلیل تیز بودن و احتمال آسیب رساندن به عمق فولیکول مو کاربرد وسیعی در این حوزه نیافته اند.

در این مرکز پس از استریل کردن پوست سر با مواد آنتی ستیک با وسیله مخصوص به نام هولدر تحت بی حسی موضعی با دارو های بی حسی موضعی واحدهای کوچک پوستی که حاوی فولیکول ( ریشه مو ) هستند، برداشته شده و در جلوی سر پس از طراحی خط رویش سر به صورت دانه دانه، کاشت می شود چگونگی طراحی خط رویش موی سر بستگی به میزان قابلیت برداشت از بانک مو، چهره فرد و نکات زیبایی شناختی دارد که در نتیجه کار بسیار حائز اهمیت است. مهم این است که خط رویش موی سر به حالت طبیعی آن نزدیک باشد. و نتیجه کاشت مو، پس از رویش مو، باید در افرادی که برای اولین بار فرد مورد نظر را می بینند بسیار طبیعی باشد و دیگران متوجه کاشت موی انجام شده نشوند، گرافت هایی که در قسمت ۱ تا ۲ سانتی متری ابتدای خط رویش مو در جلوی سر کاشت می شود معمولا” گرافتهای تک تار مویی و ظریف. محل کاشته شدن هر گرافت در پوست سر بسیار کوچک و کم عمق بوده و لبه اندازه سوراخ سطحی ناشی از فرو رفتن یک سوزن در پوست است و حدود ۱۰ روز پس از کاشت مو اثری از محل کاشت نخواهد بود.

دفعات کاشت مو وابسته به بانک موی فرد ۲ تا ۳ مرتبه قابل انجام است ساقه موهای کاشته شده حدود یک ماه پس از کاشت مو ریزش پیدا می کند و حدود ۳ تا ۴ ماه بعد مجددا” از ریشه می روید نکته مهم موفقیت پیوند سلولهای سازنده و ریشه مو است که در پوست فرد گذاشته شده. موهای کاشته شده از لحاظ خصوصیت های مختلف شبیه موهای خود فرد و قابل رشد و کوتاه کردن و …. می باشد در روش ترکیبی هم از فلپ پوستی حاوی گرافت ها و هم به صورت برداشت واحدهای کوچک فولیکولی از ناحیه شقیقه و پشت سر استفاده می شود .

 

مزایای FIT:

امکان برداشت موهای بیشتر در جلسات متعدد و متوالی، امکان انجام در افرادی که به دلایلی از قبیل عدم تمایل به انجام جراحی، داشتن اسکار (جوشگاه) و یا کم بودن مساحت  منطقه ی دهنده ی پیوند در اثر عمل FUT قبلی دیگر کاندید انجام FUT نیستند، امکان انجام آن در اشخاصی که تراکم موی ناحیه دهنده ی پیوند اندک است، خونریزی بسیار کم، عدم نیاز به پانسمان و مراقبت اختصاصی از زخم و عدم باقی ماندن اسکار.

 

معایب FIT:

طولانی بودن زمان انجام آن، احتمال آسیب رسیدن به ناحیه ی زاینده ی ریشه ی مو در حین برداشت با پانچ، محدودیت تعداد برداشت در یک جلسه و کاهش زمان حیات پیوندها در اثر طولانی بودن روند کار.

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *